Bought 1/4 lbs
1 1

10 posts in this topic

5,275 posts

Unless I messed up the calculation, that is 36 wheat cents. Looks to me like you overpaid a bit, unless they are BU. Circulated wheats are about 4 cents each,  retail, I think. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
2,133 posts

@Just Bob is correct that will be 36 pennies give or take a penny, so you paid $6 for $.36 face value or roughly $1.50 in metal value; hope they are not all AG's

Share this post


Link to post
Share on other sites
2,313 posts

This is why they are being sold in a unit of measure not usually applied to coins. Assume the worst of people advertising anything around coins, and you'll seldom be wrong. Don't buy a "nickel bag of nickels" either.

Edited by VKurtB

Share this post


Link to post
Share on other sites
389 posts

I actually canceled the order. 

9 minutes ago, VKurtB said:

This is why they are being sold in a unit of measure not usually applied to coins. Assume the worst of people advertising anything around coins, and you'll seldom be wrong. Don't buy a "nickel bag of nickels" either.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
2,313 posts
3 minutes ago, Tridmn said:

I ended up buying 3 shotgun rolls for $6 instead.

Well done! At least better done.

Share this post


Link to post
Share on other sites
13,445 posts
30 minutes ago, VKurtB said:

Well done! At least better done.

Well,,,,,they won't fit a 12 gauge - unless you load your own.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
1 1